Ara
Listeye Ekle
  • Yer işaretiniz yok.

Favoriler

Aziz John Baptist Kilisesi

Aziz John Baptist Kilisesi

Şirince’de yer alan ve inşası 1805 yılına uzanan Aziz John Baptist Kilisesi, bölgenin önemli tarihi değerlerinden biridir.

Daha önceleri yerinde başka bir kilise olduğu tahmin edilen yapı, eski yapının yıkılması üzerine yeniden inşa edilmiştir. Kilisenin kapısı üzerinde yer alan kitabeye göre de kiliseye, 1832 yılında yeninden inşa ve restorasyon çalışmaları ile hayat verilmiştir.kilisenin günümüzdeki haline gelmesi için birkaç kez onarım görmesi gerekmiştir. Kilise üç nefli ve dikdörtgen planlıdır.
 
 

Bugün konum olarak özel mülkiyet içerisinde kalmakta olup, içerisinde şarap tadımlarının yapıldığı mahzen ve kafe bulunmaktadır.

Bahçesinde ise bir dilek havuzu bulunan Aziz John Baptist Kilisesi’nin havuzu iki bölümden oluşmaktadır. Genişçe bir havuzun içerisinde bir adet küçük havuz daha bulunmakta olup, dilek dilemek isteyen ziyaretçilerin parayı bu küçük havuza atmaları gerekmektedir. Ancak ilginç bir şekilde bu havuzcuğa parayı denk getirmek hiç de kolay değildir. Kilise seyahatiniz sırasında bu havuzda dilek dileme olanağı da bulabilirsiniz.

 

Ziyaret

Ziyaretçilere mini bir kültür turuna olanak sunan ve hem yerli hem de yabancı konukların oldukça ilgisini çeken Aziz John Baptist Kilisesi, Şirince seyahatinde mutlaka yer verilmesi gereken duraklardan biridir.

 

Kaynak: TC Kültür ve Turizm Bakanlığı

Önceki Yazı
Atatürk Müzesi
Sonraki Yazı
Tarihi Asansör

Yorumunu Ekle

E mailiniz bizimle güvende

0
Kapat

Sepetim