Ara
Listeye Ekle
  • Yer işaretiniz yok.

Favoriler

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’de ilk arkeoloji müzesi üç senelik eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1927 yılında Basmane semtinde bulunan Ayavukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılmıştır.

1951 yılında, bugünkü Alsancak Kültürpark içinde ikinci bir müze daha hizmete girmiştir. Ancak İzmir çevresindeki antik kentlerden gelen eserlerin yoğun olması nedeniyle yeni bir müzeye ihtiyaç duyulmuştur. Konak’ta Bahribaba Parkı içinde yeni bir müze binası inşa edilerek 11 Şubat 1984 yılında ziyarete açılmıştır.

 

Müze Bölümleri

5000 m²’lik bir alana inşa edilen ve halen kullanılmakta olan müze binasının giriş ve 1. Katı depo, 2.ve 3. Katı ile bahçesi sergi amaçlı kullanılmaktadır.

Taş Eserler Salonunda; mermer ve taş heykeltıraşlık eserleri ile mimari parçalar sergilenmektedir.

Bu bölümde Efes (Selçuk)’in kurucusu olan Androklos’un heykeli (Roma Dönemi), Metropolis (Torbalı)’in mimari ve plastik eserleri de sergilenmektedir. Ord. Prof. Ekrem Akurgal Seramik Eserler Salonu ise kronolojik düzenlenmiştir.

 
Çeşitli kazılardan ele geçmiş olan; Prehistorik Çağlar’dan Bizans Dönemi’ne dek uzanan dönemi yansıtan çok sayıda eser sergilenmektedir. Baklatepe ve Kocabaştepe (Tahtalı Barajı kurtarma kazısı), Panaztepe (Menemen), Limantepe (Urla) gibi höyük buluntuları ile; İasos kazısı seramik buluntuları, Protogeometrik ve Geometrik Dönem Batı Anadolu seramikleri, Arkaik Dönem siyah ve kırmızı figürlü Batı Anadolu vazoları, Hellenistik Dönem hydriaları, çeşitli kaplar, cam vazolar, şişeler, masklar, figürinler, Myrina (Aliağa) Eros heykelcikleri, İasos, Çandarlı (Pitane), Bergama, Bayraklı (Eski İzmir) antik kentlerine ait arkeolojik eserler, Klazomenai lahitleri yer almaktadır.
 
 

Ayrıca bu katta, Bodrum Halikarnossos açıklarında denizin 75 m derinliğinden çıkarılan bronz Demeter Heykeli ile; Aliağa Nemrut Liman’ındaki Kyme açıklarında denizden çıkartılmış olan bronz Atlet Heykeli (Geç Hellenistik Dönem) de sergilenmektedir.

 

Hazine Odası’nda; Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans ve İslami Dönem’e ait sikkeler ile; Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemlerine ait altın, gümüş ve kıymetli taşlardan süs eşyaları ve de cam eşyaları görmek mümkündür.

 

Ayrıca, çeşitli kazılardan ele geçen heykeller, steller, yazıtlar, mimari parçalar ile lahitlerin sergilendiği bahçe bölümü de ziyarete açıktır.

Bilgilendirme

Adres: Halil Rıfat Paşa Caddesi No: 4 Konak/İZMİR
Tel : 02324890796

Müze Ziyaret Saatleri (Yaz/Kış):
(1 Nisan – 1 Ekim) 08:00-19:00
(1 Ekim – 31 Ekim) 08:00 -18:30
(31 Ekim – 1 Nisan) 08:30-17:30 (Pazartesi kapalıdır.)
Not: Normalleşme Sürecinde: 10:00-17:00

 

Kaynak: TC Kültür ve Turizm Bakanlığı

Önceki Yazı
Ulucak Höyük Kazı Çalışması / Kemalpaşa
Sonraki Yazı
İnciraltı Kent Ormanı

Yorumunu Ekle

E mailiniz bizimle güvende

0
Kapat

Sepetim