Ara
Listeye Ekle
  • Yer işaretiniz yok.

Favoriler

Ulucak Höyük Kazı Çalışması / Kemalpaşa

YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ- İZMİR’İN PREHİSTORİK YERLEŞİM ALANI

Ulucak Höyük, İzmir ve Kemalpaşa ovaları arasındaki Belkahve geçidinin doğusunda, Ulucak sınırları içerisinde yer almaktadır.

Höyükte, sistematik kazı çalışmalarına 1995 yılında Ege Üniversitesi Protohistorya ve Ön Asya Anabilim Dalı ve İzmir Arkeoloji Müzesi ortak katılımıyla, Prof. Dr.Altan ÇİLİNGİROĞLU başkanlığında başlanmıştır.

 

KAZI ÇALIŞMALARI

2009 yılından itibaren Trakya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özlem ÇEVİK başkanlığında sürdürülmektedir.

Roma- Bizans dönemi kalıntıları, höyük yüzeyine yakın oldukları için erozyon ve tarımsal etkinlikler sonucunda büyük ölçüde tahrip olmuştur.

 

Kemalpaşa’da yapılan kurtarma kazılarında ortaya çıkarılan 550m²’lik bir villa kompleksi içinde bulunan, Anadolu Parsı ve Anadolu Kaplanı gibi günümüzde nesli tükenen hayvanların ve çeşitli bitki türlerinin resmedildiği, renklendirmenin doğal malzemelerle yapıldığı 57 metrekarelik mozaikler oldukça dikkat çekici ve önemli buluntulardır.

Roma- Bizans dönemi kalıntıları, höyük yüzeyine yakın oldukları için erozyon ve tarımsal etkinlikler sonucunda büyük ölçüde tahrip olmuştur. II. Tabaka olarak adlandırılan yerleşmeden ise (Erken Tunç Çağı’ndan) günümüze ulaşmış bazı binaların izlerine rastlanmıştır. Bunların yalnızca taş temel duvarları korunmuştur.

 

Kaynak: TC Kültür ve Turizm Bakanlığı

Önceki Yazı
Panaztepe Kazısı / Menemen
Sonraki Yazı
İzmir Arkeoloji Müzesi

Yorumunu Ekle

E mailiniz bizimle güvende

0
Kapat

Sepetim